Hafta Sonlarınız İçin Online Gazeteler


Geçenlerde rastladığım bir paylaşım, eski haber bültenlerinin açılışında duyduğumuz jenerik müziklere yer veriyordu. Tebessüm ettiğimi fark ettim. “İnsan, haber bülteni müziğini duyunca da mutlu olmaz ya hu!” derken aslında hepimizin ihtiyaç duyduğu bir konu hemencecik zihnimde belirdi: İnsanın içini sıkmayan haber içerikleri! Bu ihtiyaca binaen sizlerle de naçizane takip ederken oldukça keyif aldığım üç adet online gazete paylaşmak istedim: Gazete Oksijen, Ayrancım Gazetesi ve GazeteBilkent.

Gazete Oksijen

Oksijen, 15 Ocak 2021 tarihinde yayın hayatına başlamış olan bir hafta sonu gazetesi. Dünyaca bilinen ve takip edilen, The Guardian, The Financial Times, Le Monde gibi gazetelerin de Türkiye’deki yayın haklarını alarak oldukça zengin bir içerikle okurlarıyla buluşmaya devam ediyor. Dijital teknolojinin imkânlarını göz ardı etmeyerek e-gazete formatıyla da okurlarının karşısına çıkıyor. Dijital abonelik seçeneklerine internet sitelerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

Gazete Oksijen’in “Kokumu özledin mi?” tweet’ine verdiğim tepkiyi çok net hatırlıyorum: “Yönümüzü hep eskiye dönmeyi, eskiyi yaşatmayı ne kadar seviyoruz. Toplumsal genlerimize işlemiş bu.” Gelin görün ki, yaklaşık iki ay sonra birinci senesini devirecek olan Oksijen, çoktan hafta sonu rutinimin bir parçası oldu. Pazar sabahları, güzel bir kahvaltı sonrası gazetemi açıp, tarih, sanat ve gündeme dair haberleri, köşe yazılarını ve diğer içerikleri okumadan güne başlayamıyorum. Bunun nedenlerini ise sanıyorum ki Oksijen’in kendisine edinmiş olduğu amaç ve düsturlarda aramak gerekiyor.

“Havanızı değiştirmeye geldik.” diyen Oksijen’ in sözünün arkasında durduğunu belirtmek lazım. “Haber” kelimesinin istemsizce çağrıştırdığı yüksek seslere, naralara, kavgalara, çekişmelere ve hamasete Oksijen sayfalarında rastlamak neredeyse imkânsız. Bilimin, sanatın, tarihin, sağlığın konuşulduğu bu gazetede politika dahi özlediğimiz bir üslupla kendisine yer buluyor. Evet, bu özlediğimiz üslup havamızı da güzelinden değiştiriveriyor. Bu durumda, kahveler yudumlanırken gazete sayfalarını çevirmenin ayrı bir heyecanı nasıl olmaz ki?..

Oksijen her hafta sonu marketlerdeki, bakkallardaki, büfelerdeki raflarda yerini alıyor. Dijital olarak ulaşmanın yanı sıra, gazetenin sayfalarını çevirmenizi ayrıca tavsiye ediyorum. İtiraf etmek gerekiyor ki kokusunu sahiden özlemişiz… 

Gazete Oksijen’e online olarak ulaşmak için tıklayın

Fotoğraf: Said Dağlı

Ayrancım Gazetesi 

Ayrancım Gazetesi, Mayıs 2020 tarihinde yayın hayatına başlayan, Ayrancı Semti Kent Kültürü ve Dayanışma Derneği tarafından çıkarılan bir gazete. İlk on beş sayısına online olarak kolaylıkla erişilebiliyor. Türkiye’de pandemi koşullarının iyiden iyiye hayatın içinde yerini bulmaya başladığı bir zamanda çıkmaya başlayan gazetenin sloganı, özellikle o dönemde insanın içini ısıtan türden: “Herkesin bir komşuya ihtiyacı var.” 

Ayrancım Gazetesi’nin ilk sayısında Ayrancı semtinde yer alan beş mahallenin sosyo-ekonomik olarak zenginleşmesinin amaçlandığı, semtte yaşayanların arasındaki dayanışmanın artırılmasının hedeflendiği yazılmış. Semtin kültürü ve tarihi üzerine yapılan paylaşımların yanı sıra, bir kent olarak Ankara’nın tarihi, kültürü ve değerleri hakkında da kayda değer içerikler mevcut: Yüksel’deki memur heykeli, Ankara’daki ilk şarap üretimi, kentin amblemi üzerine tartışmalar, futbol ve daha nicesi… 

Logosuyla dahi mutluluk uyandıran bu gazete, paylaştıkça büyümenin ve gelişmenin ne demek olduğunu bizlere gösteren etkili örneklerden biri bana sorarsanız. Ankara’da neredeyse on senedir yaşayan, öğrencilik hayatının önemli bir kısmını Ankara’da geçirmiş ve güzel vakit geçirmek istediğimde Ayrancı’nın sokaklarını arşınlamış biri olarak bu semtin bendeki yeri zaten çok ayrıydı. Ayrancım Gazetesi’nin içerikleriyle tanışınca hem semtin kendisine daha derin bakmaya başladım hem de Ankara tarihiyle ilgili keyifli içerikler okumanın mutluluğunu yaşadım. Ankara, sizlerin de bir tık uzağında… 

Ayrancım Gazetesi’ne online olarak ulaşmak için tıklayın

GazeteBilkent 

GazeteBilkent, 2011 yılında yayın hayatına başlamış online bir gazete ve aynı zamanda üniversite bünyesindeki öğrenci kulüplerinden biri. Yazıların büyük bir çoğunluğu Bilkent Üniversitesi öğrencileri tarafından yazılıyor, dahası gazetenin idari ve editoryal işleri tamamıyla öğrenciler tarafından yürütülüyor. Gazetenin on senedir yayın hayatına devam ettiği düşünülürse oldukça zengin bir arşiv de söz konusu. İçeriğinde kültür-sanattan kampüsten haberlere, politikadan bilim ve teknolojiye farklı kategorilerde haberler bulabilirsiniz. 

GazeteBilkent’in amaçları arasında, gazetecilik ile ilgili herhangi bir bölüm bulunmayan Bilkent Üniversitesi içerisinde öğrenciler için bir nevi gazete okulu olmak da var. Bu çatı altında öğrencilerin hem yazma becerilerinin gelişmesi hem de yazdıklarını paylaşma isteklerinin artması hedefleniyor. Hem yayın hayatında bulundukları süre hem de öğrenci çeşitliliği göz önüne alındığında hedeflerini başarıyla gerçekleştirmeye devam ettiklerini söylemek yanlış olmayacak…

Gazete Bilkent’e online olarak ulaşmak için tıklayın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir